Nasze wartości – Zbuduj DOM swojego życia

utworzone przez | maj 14, 2022 | Integralny rozwój człowieka

Aby zbudować dom potrzebna jest parcela, grunt, wyznaczona działka. Wybierając miejsce na budowę swego domu myślimy o właściwym gruncie, by uniknąć kłopotów ze stabilnością budowli. Na niektórych gruntach nie da się zbudować domu.

Podobnie jest w życiu. Chcemy, aby nasz DOM, czyli nasze życie, było wspaniałe, szczęśliwe, aby się nie rozpadło w chwilach trudności. Jezus w Ewangelii mówi o tym, co się dzieje, gdy budujemy dom na skale i na piasku. Podczas burzy dom zbudowany na piasku runął, ostał się tylko ten zbudowany na skale /por. Łk 6,46-49/. Podobnie jest z nami. To na czym budujemy, to nasze wartości, które deklarujemy i według których żyjemy. Wartości wchodzą w skład naszego światopoglądu i stanowią ważny element regulacji naszego zachowania. Wartość oznacza coś, co jest dla człowieka ważne, co jest cenne, cenniejsze od czegoś innego, coś co staje się przedmiotem dążenia, pożądania, chęci posiadania, co jest celem godnym wysiłku. Wartością dla człowieka jest to, co uruchamia jego motywacje, pobudza do działania, stymuluje rozwój i nadaje sens jego istnieniu. Człowiek dzięki wartościom zaspokaja swoje potrzeby i realizuje siebie. Można uznawać wiele wartości. Życie człowieka jest procesem realizowania wartości. Człowiek dokonuje wyboru wartości, bezustannie dokonuje wartościowania, dostrzega, poznaje, ocenia i realizuje wybrane wartości. Wybiera te wartości, na których buduje swoje życie. Ustawia je w pewnej hierarchii ważności. Naprawdę znaczące są dla niego nie te wartości, o których mówi, ale te które realizuje w pierwszej kolejności. One właśnie są najważniejsze. Rezygnuje zwykle z tych wartości, które są mniej ważne, choćby podświadomie. Jeżeli mąż mówi, że żona jest dla niego najważniejsza (deklaruje to, bo słyszał, że tak powinno być), a nie poświęca jej czasu i nie okazuje tego tak, aby ona to czuła, to wartość „żona” jest tylko wartością deklarowaną. Faktycznie coś innego jest dla niego ważniejsze, choć nie zawsze sobie to uświadamia. Często układ wartości deklarowanych jest inny niż faktycznie realizowany. Żyjemy według tego, co jest nam bliższe, czasem wygodniejsze. Na przykład gdy chodzimy do kościoła i mówimy, że Bóg jest dla nas ważny, a nawet najważniejszy, deklarujemy życie według przykazań, a często żyjemy inaczej. I tak, zgadzamy się na współżycie przed ślubem, uważamy wręcz za konieczne zamieszkanie naszej córki czy syna z partnerem, aprobujemy pracę na „czarno”, życie w nieprzebaczeniu, akceptujemy plotki i obmawianie innych. Żyjemy zatem na „niestabilnym gruncie”.

Nasza hierarchia wartości kształtuje się w rodzinie, później w procesie samowychowania. O ludziach o ustalonej hierarchii wartości mówimy, że można na nich polegać, że są słowni i prawi. Lubimy takich ludzi.
Możesz budować DOM twojego życia na trwałym gruncie, którym jest Bóg, miłość, rodzina, wierność, prawość, godność, Ojczyzna lub na niestabilnym: wartościach materialnych, zabawie, przyjemnościach itd. Jeżeli narzeczeni nie mają wspólnej hierarchii wartości, ich małżeństwo nie przetrwa, gdy przyjdą „burze” trudności, chorób i nieporozumień. Tylko z tymi, z którymi mamy wspólną hierarchię wartości, możemy coś zbudować razem, czy to małżeństwo, czy jakąś grupę, czy wspólnotę. Najczęściej gdy nie możemy się porozumieć, rozchodzimy się, właśnie z powodu różnych wartości, którym chcemy się poświęcić.
Zastanów się, jaki jest twój „grunt”, na czym ci najbardziej zależy? Co cenisz naprawdę, co chciałbyś cenić? Jeśli chcesz to poznać, zobacz czemu poświęcasz czas, pieniądze i zaangażowanie? Komu chcesz oddać swoje życie: Bogu, sobie czy innym?

Powierz swoje życie Jezusowi. Jeżeli On będzie na pierwszym miejscu, wszystko inne znajdzie się na właściwym miejscu. Jeżeli Bogu podporządkujesz swoje życie tylko deklaratywnie, nie osiągniesz pokoju serca. Tylko gdy faktycznie to uczynisz i będziesz Mu wierny, wytrwasz, będziesz szczęśliwy, doświadczysz spełnienia. Bóg jest wierny i dotrzymuje słowa – doświadczysz życia w obfitości, choć niekoniecznie będzie to obfitość taka, o jakiej myślisz, ale prawdziwa obfitość od Boga.

Cytaty do ROZWAŻANIA I MODLITWY:
Łk 6,46-49
Mt 6,21

(Niniejszy tekst jest fragmentem książki Marzanny Marii Oniśko pt. „Zbuduj dom twojego życia. Integralny rozwój człowieka”, Rozdział I – Boża Budowla, Podrozdział 2 Grunt (parcela) – Wartości. Książkę tę można nabyć za pośrednictwem niniejszej strony www w zakładce „Sklep”)

 

 

Podziel się tym artykułem z innymi: