BIBLIOTEKA – to pomieszczenie, w którym gromadzone i przechowywane są różne książki. W naszym życiu odpowiednikiem biblioteki jest umysł – miejsce naszych myśli.
Warto przejrzeć zawartość tego pomieszczenia i sprawdzić jakie są tam tytuły. Może jest w nim tylko jedno wielotomowe dzieło pod tytułem „JA”, a może cały zestaw książek z zakresu „nie mogę, nie umiem, nie potrafię, nie uda mi się, do niczego się nie nadaję, jestem najgorszy itp.”?
Żyjemy według tego, jak myślimy, zgodnie z tytułami książek, które są w naszej bibliotece. Jeżeli dominuje pozycja „JA”, prowadzimy życie według własnych, rozdmuchanych potrzeb i zachcianek – ja muszę, ja potrzebuję, „jestem tego warta”, należy mi się, „brawo ja”. To rozwija nasze ego, buduje nasz egoizm. Chcemy żyć tylko dla siebie. Chcemy więcej mieć i żyć coraz wygodniej, nie potrafimy się powstrzymywać. Żyjemy ponad stan. Przyjmujemy myślenie, które się nam narzuca – „Przecież coś mi się od życia należy. Chcę, żeby moje dzieci miały to, czego ja nie miałem.” Liczę się tylko JA i moje potrzeby. Współczesne reklamy bombardują nas nieustannie. Dzieci i młodzież chcą mieć to, co koledzy, nie patrząc na możliwości rodziców. Nie potrafimy poprzestać na małym.
Musimy włożyć wiele wysiłku, żeby się podzielić, żeby dać coś innym i to nie tylko z tego, z czego nam zbywa.
Inny zbiór książek to zestaw myśli negatywnych. Każdy miewa złe myśli, ale one nie mogą nad nami dominować, nie mogą nas obezwładniać. Złe myśli będą się pojawiały, ale musimy wiedzieć, jak z nimi walczyć. Trzeba je odrzucać i przeciwstawiać się im.
Myśli są potężnym narzędziem. Współpracownik Hitlera – Joseph Goebbels powiedział: „Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą”. Słowa powtarzane wielokrotnie przyjmujemy jako prawdziwe, kreują one rzeczywistość. Zaciera się granica miedzy prawdą a fałszem. Jeżeli myślimy w określony sposób, żyjemy w schematach, trudno nam zrezygnować z dotychczasowego sposobu myślenia i funkcjonowania. Często boimy się pozostawić myśli, którymi się karmimy, bo obawiamy się, że to spowoduje w nas pustkę.
Niektórzy przesiadują w swojej „bibliotece” cały czas. Miewamy myśli, które nie dają nam spokoju, które „bolą”, jesteśmy nimi zmęczeni, a mimo to ciągle je „przeżuwamy”. Niekiedy pozostajemy sami ze swoimi myślami, chcielibyśmy się pozbyć tych bolesnych i dręczących, a one nie znikają. Potrzebujemy uporządkować naszą przeszłość, uporać się ze zranieniami, przebaczyć, aby złe myśli odeszły. Inaczej tkwimy w zranieniu i ranimy innych.
Przez myśli często przychodzi pokusa. To szatan podsuwa nam złe myśli, obrazy czy skojarzenia z przeszłości tylko po to, aby nas zniewolić, ograniczyć, dręczyć a w końcu zniszczyć. Wykorzystuje fakt, że wcześniej praktykowaliśmy na przykład negatywne myślenie, oglądaliśmy obrazy pełne przemocy i scen erotycznych, czy wchodziliśmy w świat magii i złych gier komputerowych.
Zobacz, kto stoi za twoimi myślami i do czego one cię prowadzą?
Zastanów się jak wygląda baza twoich myśli? Może jest tam wiele „śmieci” i „starych pozycji”? Może są tam myśli pełne oskarżeń siebie czy innych?
Jakie są twoje myśli? Pozytywne czy negatywne? A może żyjesz tylko w sferze myśli?
Czy w twojej codzienności panuje równowaga między życiem w myślach a życiem w „realu”?
NIE MYŚL NEGATYWNIE! Nie pozwalaj sobie na złe myśli. Możesz zmienić myślenie /zob. Flp 4,13/. Zacznij myśleć „po Bożemu”. Praktykuj dobre, Boże myślenie o sobie i innych. Zobacz, jak wiele dobra jest wokół ciebie, zacznij się tym zachwycać i cieszyć. Zobacz piękno Boga i cud człowieka. Bóg chce, abyś myślał o sobie, tak jak On myśli o tobie. On myśli o tobie dobrze, ufa ci, pokłada w tobie nadzieję. Widzi cię jako swoją piękną córkę i swego umiłowanego syna. Dlaczego myślisz o sobie gorzej niż myśli o tobie Bóg? Kim jesteś, aby myśleć inaczej niż twój Stwórca?
Czas na porządki w twojej bibliotece. Zacznij używać swoich myśli do budowania Bożego Królestwa.
Sprawdź, czy potrzebujesz uzdrowienia w dziedzinie twoich myśli. Jeżeli odkryjesz problem, wołaj do Jezusa. Szukaj ludzi, którzy się za ciebie pomodlą. Jezus cię nie zostawi. On obiecał, że cię nie porzuci.
Podejmij decyzję, poświęć czas i zamień myślenie na modlitwę.
Cytaty do ROZWAŻANIA I MODLITWY:
Rz 12,2;
Flp 4,13;
Iz 45, 9-12;
Prz 6 12-15;
Mdr 1,3;
Iz 55,8-9.
(Niniejszy tekst jest fragmentem książki Marzanny Marii Oniśko pt. „Zbuduj dom twojego życia. Integralny rozwój człowieka”, Rozdział II – Sfera życia umysłowego, Podrozdział 4 Biblioteka – Myśli. Książkę tę można nabyć za pośrednictwem niniejszej strony www w zakładce „Sklep”)