Emocje są jak instalacja elektryczna. Zbyt wysokie napięcie elektryczne przynosi szkody, ze zbyt niskiego też nie ma pożytku. Podobnie dzieje się z emocjami.
Emocje to stan człowieka stale nowy, wynikający z aktualnej sytuacji życiowej. Mówią one, co człowiek aktualnie przeżywa. Emocje są krótkotrwałe, uczucia zaś to emocje długotrwałe. Mają swój znak: plus lub minus, swoje natężenie i treść. Jest wiele różnych emocji. Ktoś kto ma umiejętność rozpoznawania, nazywania i wyrażania emocji w sposób społecznie akceptowalny, posiada wysoki poziom inteligencji emocjonalnej. Emocje nie są same w sobie ani dobre, ani złe. Nie są więc grzechem. Nie możemy się oskarżać, że mamy takie czy inne emocje ani wypierać, że nie mamy żadnych emocji lub mówić, że są nieważne. Emocje są bardzo ważne, bo stymulują nas do działania, inspirują, pobudzają lub przeciwnie – obniżają nastrój, pozbawiają chęci do działania, powodują utratę sensu życia, melancholię a nawet depresję. Emocje nadają kolorytu naszemu życiu. Nie możemy bagatelizować naszych emocji, bo one są papierkiem lakmusowym tego, co dzieje się w nas, tego co przeżywamy, tego z czym się nie zgadzamy, co nas zachwyca i co jest ważne. Musimy zgodzić się na to, że mamy uczucia, że nam stale towarzyszą, przestać je tłumić i negować. Musimy nauczyć się rozpoznawać, nazywać i kontrolować nasze emocje a wraz z nimi nasze zachowanie.
Zastanówmy się, czy to my kontrolujemy swoje emocje, czy emocje biorą górę nad nami. To ja odpowiadam za reakcje pod wpływem emocji i ponoszę konsekwencje. To ja się denerwuję, a nie inni mnie denerwują. To ja pozwalam sobie na takie, a nie inne reakcje czy zachowania i to ja będę z tego rozliczany.
Czy pozwalasz sobie na działanie pod wpływem emocji?
Jesteś odpowiedzialny nie za emocje, ale sposób działania w emocjach. Spowiadamy się z grzechów nie z emocji. Powinniśmy szukać sposobu rozładowywania emocji w sposób społecznie akceptowalny. Możemy skopać ogródek, uprawiać sport, pomóc babci, odśnieżyć u sąsiada, w ten sposób na pewno się zmęczymy i rozładujemy emocje w sposób pożyteczny.
Nie działajmy pod wpływem emocji negatywnych. To się zwykle źle kończy. Często potem żałujemy reakcji, na jakie sobie pozwoliliśmy. Pod wpływem emocji nie można właściwie ocenić sytuacji. Emocje można wzbudzać. To ważne, zwłaszcza gdy chcemy mieć pozytywne emocje. Podejmij decyzję na radość, na wychodzenie z miłością, na uśmiechanie się, obdarowywanie innych, na służbę. Warto się tego uczyć, na początku może być trudno, potem „wchodzi w krew”.
Cytaty do ROZWAŻANIA I MODLITWY:
• Flp 4, 4-8;
• Ef 4, 31-32;
• Ga 5, 22-26;
• 1 Tes 5, 15-18.
(Niniejszy tekst jest fragmentem książki Marzanny Marii Oniśko pt. „Zbuduj dom swojego życia. Integralny rozwój człowieka”, Rozdział II – Sfera życia umysłowego, Podrozdział 2 Instalacja elektryczna – Emocje. Drugie wydanie tej książki można nabyć za pośrednictwem niniejszej strony www w zakładce „Sklep”)